ČlánkyČlánky

 • Rekonstrukce podlahy a pokládka dřevěných podlahových palubek
 • Samotné pokládce předchází pečlivé plánování. První je třeba rozhodnout, které dřevo budete do interiéru používat. Smrk nabízí dostatečnou pevnost i odolnost a je cenově nejpřijatelnější. Protiváhou nízké ceny je však také vyšší nasákavost vodou. Do namáhaných prostor, koupelen, kuchyní nebo vstupní haly je vhodnější dřevo pevnější a odolnější.

 • Podlahy z blahodárné borovice, které bojují s alergiemi
 • Borovice obecně patří mezi oblíbené materiály, obsahuje vysokou dávku pryskyřice, která rozvíjí krásnou vůni, podtrhuje barvu dřeva a navíc funguje jako optimální přírodní odpudivý prostředek vůči dřevokazným houbám i hmyzu. Borovice působí příznivě na lidský organismus. Hřejivé teplé odstíny psychologicky vyvolávají příjemnou atmosféru. Přítomné silice pak jemně upravují imunitní systém, zvyšují jeho odolnost a blokují zátěž alergeny.

 • Vnitřní obkladové palubky: jaké požadavky musí splnit?
 • Nejčastěji se setkáte s palubkami ze smrku a borovice. Pro obložení interiéru jsou plně dostačující. Mají krásnou strukturu i barvu a cenově vychází jako nejlevnější varianta. Pokud si zakládáte na jiném odstínu nebo chcete investovat do kvalitnějšího materiálu, doporučujeme modřín. Modřín podporuje své kvality i vyšší přirozenou odolností vůči dřevokaznému hmyzu a houbám.

 • Výběr palubek
 • Palubky můžeme rozdělit podle několika hledisek. Prvním je účel použití. Podlahové palubky se upravují v tloušťce 18–32 mm. Dbá se zejména na pevnost, častá pochůzka dřevo zatíží. Materiál musí odolávat fyzickému zatížení, oděru i mechanickému poškození. Povrch je možné impregnovat pro vyšší odolnost vůči vodě nebo vlhkosti. Obkladové palubky se vyrábí v tloušťkách v rozmezí 12‒19 mm. Používají se na obkládání stěn nebo podhledů.

 • Materiály pro výrobu terasovek – borovice, modřín
 • Nejdůležitějším základem je upravené dřevo vysoké jakosti. Při výběru myslete na to, že se materiál bude muset vyrovnat s vysokou zátěží – vlhkost, spádová voda, měnící se teploty i přímé UV záření. Běžně prodávaný smrk nebo borovice dokáží dostatečně vyhovět požadavkům pro venkovní stavbu, ale je třeba volit skutečně pečlivě opracovaný materiál s garancí kvalitního pomalého sušení i správného uskladnění.

 • Dřevo ve stavebnictví
 • Dřevo platí za nejrozšířenější materiál ve stavebnictví vůbec. Je jednoznačnou volbou pro pevné stavební konstrukce, realizace krovů střech, podlahy, obložení, schodiště. Skvělé funkční vlastnosti, vysoká pevnost, odolnost a také snadná dostupnost jen těžko najdou konkurenci. Dřevo můžete vybírat podle účelu využití i vlastní náročnosti.

 • Plotovky

  Dřevěné plotovky můžete sesadit v libovolné šířce jednotlivých dílů i jejich výšce. Měření můžete přizpůsobit právě velikosti vašeho psa nebo představám o soukromí. Pozor na plná pole, která sice dokonale zajistí zahradu, budou ale také stínit a zmenšovat opticky váš soukromý prostor.

 • Terasová prkna

  Terasová prkna, která tvoří hlavní nášlapnou plochu musí odolávat nejen mechanickému zatížení, ale především dennímu vlivu přímého UV záření, spádové vody, vlhkosti i změnám teplot. V základním výběru můžete zvažovat borovici, modřín, zušlechtěné materiály Thermowood, exotické dřeviny nebo kompozity z plastu a dřevní hmoty. Záleží na vaší náročnosti i na umístění terasy.

 • Jak a podle čeho zvolit správné palubky

  Palubky jsou tvořeny z profilovaných dílů. Nejčastějším systémem je pero a drážka. Jednotlivé díly do sebe jednoduše zasunete, tím vytvoříte pevný spoj. Plochu palubek pak fixujete na dané místo, zpravidla horní lemovací lištou. Vybírat můžete z různých délek a šířek. Zásadní je volba materiálu.

 • Jak se posuzuje kvalita palubky

  Palubky se dělí do tříd: A, B, AB a C. Každá kategorie přesně udává kvalitu i vzhled materiálu, možný počet suků, otřepení i oblin. Palubky třídy A patří mezi nejvyšší třídu. Dřevo může obsahovat jen minimální množství suků. Z rubové strany se téměř nesmí vyskytovat obliny, které by zasahovaly do vedení pera drážky. V žádném případě nesmí být dřevo napadeno houbami nebo plísní. V sestupné řadě klesá náročnost na dodržení podmínek o vzhledu i kvalitě zpracování až k třídě C.

 • Podlahové palubky

  Při výběru dodavatele palubek z masivu si nechte poradit. Na kvalitní pilu vás odkáže místní řemeslník nebo podlahářská firma. Podlahové palubky nebudou všechny v pohledu identické, v kupovaném množství však namátkově zkontrolujte, zda jsou pečlivě provedené rýhované profily pera i drážky a zda se v délce palubky neobjevují nápadné kazy. U dřeva je zásadní nejen výroba, ale i správná technika sušení a skladování.

 • Dřevo a bydlení – jak to jde dohromady? Skvěle!
 • V posledních letech můžeme stále častěji pozorovat trend návratu k přírodě. Ten se projevuje v mnoha oblastech našeho života, mimo jiné i ve způsobu našeho bydlení. Současné moderní domy kladou velký důraz na životní prostředí, ekologické hledisko se tak dostává čím dál více do centra pozornosti.