O společnostiO společnosti

Firma Pila Pasák a.s. provozuje svoji činnost na pile v Plané nad Lužnicí od roku 1998, kdy navázala na činnost firmy Pasák spol. s r.o., která vznikla v roce 1993.

Zabýváme se zpracováním jehličnaté kulatiny a řeziva. Roční pořez činí 35 000 m3 odkorněné kulatiny. Z celkového množství vyrobeného řeziva se 90% zpracuje v truhlářské výrobě a při výrobě palet, zbytek se prodává přímo. Většinu zboží dodáváme na tuzemský trh. Řezivo zpracovávané v truhlářské výrobě se suší v našich vlastních sušárnách. Ze sušeného řeziva vyrábíme různé druhy palubek, terasovek, podlahovek a plotovek. Samozřejmě se vždy snažíme vyjít zákazníkovi vstříc a v rámci našich možností vyhovět jeho požadavkům.

Historie pily v Plané nad Lužnicí začíná někdy okolo roku 1880, kdy firmu vlastnila paní Marie Valášková a název firmy byl Parní pila a impregnační stanice.

Od té koupila pilu v roce 1916 firma Löwy Winterberg, velkoobchod dřívím v Praze – v Rakousku-Uhersku jedna z nejznámějších firem pro obchodování se dřevem. V té době vlastnili např. pilu ve Ždírci.

Dalším majitelem se stal v roce 1934 pan Alois Dvořák, úředník ze Soběslavi, který pilu přímo neprovozoval, pouze pronajímal. V roce 1948 byla pila znárodněna. Zpět byla navrácena potomkům pana Dvořáka v roce 1994 Jihočeskými dřevařskými závody. V témže roce si ji pronajal a následně koupil současný majitel pan Luboš Pasák.